CONTINGUTS; UNITAT DIDÀCTICA 5: LA PART GASOSA DE LA TERRA

16 jun

OBJECTIUS DIDÀCTICS:

1 .- Explicar l’origen dels gasos que componen l’atmosfera. L’oxigen, com
producte de la fotosíntesi.
2 .- Conèixer les capes de l’atmosfera i les seves característiques.
3 .- Diferenciar els diferents fenòmens atmosfèrics relacionats amb la condensació i
precipitació.
4 .- Conèixer els principals aparells de mesura dels fenòmens meteorològics.
5 .- Reconèixer la importància de l’aire per als éssers vius així com la fotosíntesi i la
respiració.
5 .- Conèixer l’efecte hivernacle i els seus perills.
6 .- La contaminació de l’aire i la seva influència en els éssers vius.

CONTINGUTS:

Conceptes:
– Origen de l’atmosfera.
– Estructura i composició de l’atmosfera.
– El nitrogen i l’oxigen: abundància, funció i propietats.
– Fotosíntesi i respiració.
– Fenòmens atmosfèrics.
– Aparells de mesura d’aquests fenòmens
– Destrucció de la capa d’ozó. Conseqüències.
– Importància de l’aire per als éssers vius i la salut.

Procediments:
– Relació entre els diferents tipus de contaminació atmosfèrica, les causes i els efectes.
– Elaboració de murals on mitjançant fotografies es represente el contrast entre llocs contaminats i paratges lliures de contaminació.
– Relació entre la fotosíntesi i la respiració i la seva repercussió en els éssers vius.

Actituds:
– Desenvolupament d’una actitud crítica i responsable sobre la influència dels nostres actes en el medi ambient.
– Sensibilització davant del manteniment d’una bona qualitat de l’aire que respirem.

CONTINGUTS MÍNIMS PER APROVAR:

– Estructura i composició de l’atmosfera.
– Principals fenòmens atmosfèrics.
– Principals aparells de mesura dels fenòmens atmosfèrics.
– Principals contaminants de l’aire.

CRITERIS D’AVALUACIÓ.

– Conèixer l’estructura de l’atmosfera, així com les característiques de cadascun dels seus components.
– Conèixer els diferents fenòmens atmosfèrics i com es mesuren.
– Conèixer el paper protector que l’atmosfera té sobre la vida al nostre planeta.
– Explicar la incidència de la capa d’ozó sobre la superfície del planeta.
– Explicar l’efecte hivernacle i els principals gasos que contaminen l’aire.

COMPETÈNCIES BÀSIQUES:

• Social i ciutadana:
Comprendre que els problemes que ocorren amb la destrucció de la capa d’ozó
afecten la vida de les persones i que cal conscienciar-se en l’ús de tot
allò que emet gasos d’efecte hivernacle.

• Autonomia i iniciativa personal:
Despertar un esperit crític per enfrontar-se als problemes mediambientals i
buscar solucions que els mitiguin i disminueixin el seu efecte sobre el nostre planeta.

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out / Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out / Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out / Canvia )

Google+ photo

Esteu comentant fent servir el compte Google+. Log Out / Canvia )

Connecting to %s

%d bloggers like this: